News

Preteky a pravidlá v sezóne 2013

Ahojte všetci, pripravil som pre Vás súhrn základných informácií o sezóne 2013.

V celom článku nájdete informácie o dianí a plánovaných aktivitách klubu RCŠMK / DIRTRACING, o aktívnych kategóriach členskej základne, informácie o plánovaní pretekov IOC 2013 so všeobecnými propozíciami + na stiahnutie aktualizované pravidlá IOC 2013, info o MSR 2013 pre mierku 1:8.

KLUB
V roku 2012 sa nám podarilo úspešne otvoriť a hlavne do povedomia pretekárov začleniť dráhu v Kvetoslavove, v Jure zase pribudlo pár menších vylepšení. Z pohľadu klubu RC ŠportModel / DIRT RACING sa budeme snažiť maximálny čas venovať areálom dráh a ich zlepšovaniu. V zásade ešte nemá význam popisovať všetky detaily plánov avšak v roku 2013 nás čaká veľa práce ale veríme že sa nám už pred začiatkom prvých pretekov podarí časť plánov uskutočniť.

Pre sezónu 2013 sme nastavili podmienky členstva atraktívne či už pre občasného hobby jazdca alebo aktívneho pretekára. Veríme že Vás osloví nielen základné členstvo ale aj možnosť rozšíreného členstva na obe dráhy klubu s neobmedzeným prístupom. V neposlednom rade by som rád vyzdvihol previazanie časti členského poplatku vo forme kreditu pri aktívnom jazdení členov klubu na klubových pretekoch. Viac informácií o členstve nájdete v sekcii stránky ČLENSTVO 2013 / link.

Aktivita vo forme klubových stretnutí a voľného jazdenia na dráhach začína v mesiaci Marec – záleží na počasí, avšak jazdenie na dráhach v týchto chladnejších mesiacoch nie je problém, stačí sa len vopred dohodnúť so správcami dráh a poriadne sa obliecť. O klubových stretnutiach a jazdení na dráhach štandardne informujeme na FÓRE /link  vo vláknach „dráhy“.

AKTÍVNE KATEGÓRIE
V sezóne 2012 sme otvorili kategóriu 1:10 SHORT COURSE (SCT), ktorá je primárne zakorenená a podporovaná medzi našimi členmi klubu čo je značnou výhodou pre všetkých, ktorí majú o túto kategóriu záujem. V sezóne 2013 určite môžete s touto kategóriou počítať na všetkých klubových pretekoch organizovaných DIRTRACING-om a s českým klubom RCA Židlochovice/CARCLAN. Štandardne bude kategória SCT jazdená s podvozkami 4WD (+2WD), avšak nič nebráni otvoreniu aj samostatnej 2WD sekcie pri dostačujúcom počte pretekárov.
V primárne zabehnutých kategóriách 1:8 IC BUGGY, 1:8 E BUGGY a 1:8 E TRUGGY očakávame minimálne rovnakú úroveň s mierne narastajúcim záujmom.
Stále väčšiu popularitu si všeobecne získava E kategória, konkrétne rastie počet jazdcov v E BUGGY, kde očakávame najvýraznejší nárast aktívnych pretekárov.
Vďaka silnej popularite svojích fanúšikov na Morave si kategória E TRUGGY udržuje svoje pevné miesto a plný rošt podvozkov na pretekoch. IC BUGGY sa stáva skôr elitou, čo spôsobil hlavne odliv pretekárov do E kategórií a občas aj plný kalendár pretekárov s pozvánkami na akcie v rovnakých termínoch. Kategória IC BUGGY má svoju históriu a veríme že aj pevnú budúcnosť, nakoľko má stále svojich aktívnych neoblomných nadšencov, ktorí primárne preferujú spaľovacie motory.

PRETEKY MSR
Seriál MSR v sezóne 2012 nedopadol najlepšie, po prehodnotení celej ukončenej sezóny, predsedníctvo klubu RC ŠportModel sa zhodlo nad spoločným rozhodnutím a v sezóne 2013 sa RC Šport Model klub nebude podieľať na organizovaní seriálu „Majstrovstvá Slovenska“ (MSR) na svojich dráhach.
Hlavným dôvodom tehto rozhodnutia je nízky záujem SK pretekárov (gro pretekárov sú členovia RCŠMK, druhú časť tvoria pretekári z CZ a to sú čísla max. 7-8 ľudí v jednej kategórii) čo je zrejme ovplyvnené viacerými faktormi, ktoré sa najprv musia napraviť aby pretek MSR mal opäť dostatočný potenciál a získal si záujem SK pretekárov.

SERIÁL IOC
Záujem o klubový seriál stále rastie a vzhľadom na uvoľnenie termínov planovaných na MSR, v sezóne 2013 chceme usporiadať 9 pretekov IOC (3x Sv.Jur, 3x Kvetoslavov, 3x Židlochovice). Konkrétne dátumy ešte nie sú finálne, naším cieľom je naplánovať preteky tak aby sa čo najmenej stretávali s rovnakými termínmi pretekov v CZ a HU. Predbežne by sme chceli mať hotový kalendár v rámci februára.
Vzhľadom na už spomenutú synchronizáciu kalendára, dobrou správou je že  by sa na pretekoch IOC mali začať objavovať aj pretekári z Maďarska vo všetkých kategóriach, čo je plusom a prestížou pre celý klubový seriál ako aj pre všetkých pretekárov vo forme nových výziev a zápolenia pri jazdení. Pretekársku sezónu by sme chceli zahájiť prvým pretekom v priebehu mesiaca Apríl.

Štartovné ostáva pre celú sezónu bez zmien vo výške 12 EUR (člen klubu DIRT RACING si môže naviac uplatniť zľavu 2 EUR / preteky Svätý Jur a Kvetoslavov) / 250 CZK v Židlochoviciach, každá ďaľšia kategória stojí 7 EUR / 100 CZK. Zapožičanie personálneho transpondéra tiež ostáva na úrovni 3 EUR / 75 CZK.

Prenájom nasadzovača je individuálnou záležitosťou dráh, zatiaľ uvádzam len poplatky za dráhu Sv. Jur ak Kvetoslavov:
Nasadzovač / Pretekár s 1 autom / 15 EUR, Nasadzovač / Pretekár s 2 autami / 25 EUR. Predpokladám že ceny v Židlochoviciach budú veľmi podobné s minimálnym rozdielom.

Ďaľším zámerom je pripraviť pre víťazov lokálnych kôl a celkového seriálu IOC aj atraktívne ceny ale verím že hlavným lákadlom a dôvodom prečo ku nám chodia pretekári závodiť IOC je super pojazdenie, pohodová atmosféra a slušná úroveň pretekov.

PRAVIDLÁ IOC
Pravidlá nepotrebujú žiadne radikálne zmeny, prešli menšou aktualizáciou a štylizáciou, doplnili či upravili sa podmienky a predpisy, ktoré sa uplatnili v sezóne 2012. Rozdelenie sekcií s farebným rozlíšením napomáhajú k lepšej orientácii pri hľadaní či čítaní. Funkčný obsah na jednotlivé sekcie jedným kliknutím premiestni do požadovanej časti dokumentu. Technické špecifikácie sa dočkali aj zlúčenia do jednej prílohy avšak so zachovaním prehľadného rozdelenia kategórií.

Aby to neostalo len na pravidlách a predpisoch na papieri, v sezóne 2013 budeme od pretekárov vyžadovať korektnejšie správanie pri jazdení na dráhe, z čoho zrejme vyplynú aj častejšie penalizácie či korekcie výsledkov. Odporúčam nájsť si chvíľku času a prečítať si organizačné pravidlá a technické predpisy kategórií. Poznať pravidlá je výsadou každého pretekára.
Na stiahnutie Pravidlá 2013 / link

V prípade akýchkoľvek otázok či informácií nás neváhajte kontaktovať /link
Predsedníctvo klubu RCŠMK

newspaper templates - theme rewards