News

Predstavenie XRAY XT9, 1:8 IC TRUGGY KIT alebo Quo vadis XRAY?

XRAY začiatkom septembra predstavil nový podvozok 1:8 TRUGGY pre IC kategóriu. Podvozok prešiel mnohými vylepšeniami a zmenami, detaily nájdete na ich stránke.  Oficiálna stránka pre XT9 nie je v SK verzii, maximálne v CZ a aj to s chybou, že sa zobrazuje špecifikácia XB9E. Aj keď mne angličtina nerobí problém, škoda, že chlapci v XRAY ešte nepochopili že mnoho ich podvozkov jazdí aj v SK a ich verní užívatelia si zaslúžia aj SK stránku a okrem toho je to aj určitá forma prestíže mať stránku vo vlastnom jazyku. Nižšie je link na anglickú špecifikáciu kde sa dozviete viac. www.teamxray.com/xt9

Aj zlá reklama je dobrá reklama alebo Quo vadis XRAY ?
Podľa obrázkov a popisu z anglickej špecifikácie a spomenutých inovácií podvozok vyzerá super, o kvalite spracovania podvozku nepochybujem a táto novinka ma všeobecne zaujala ako aj XB9E, nemám čo tajiť je to moja preferovaná značka. Truggy kategória je mojou srdcovkou a v tomto smere mi ich podvozky vyhovujú  a čo viac, ak môžem podporiť výrobcu vo vlastnej krajine, myslím si, že každý SK pretekár je/bol patrične hrdý na to že môže jazdiť ich podvozok ako aj na fakt, že XRAY patrí do TOP značiek vo svete. XRAY má v pretekárskych tímoch jazdcov z TOP rebríčkov z rôznych krajín, ktorí reprezentujú značku XRAY, pomáhajú a zároveň testujú nápady a inovácie pána Hudyho, gratulujem, posúva to túto skvelú značku dopredu … a aj v tomto prípade by to nebolo inak ak by mi nenapadlo, naozaj stačí len toto ? A čo ten krehký vzťah alebo nazvime to symbiózou medzi výrobcom a koncovým zákazníkom?

… pri písaní prvých riadkov prvotne plánovaného krátkeho príspevku bez môjho zásahu, som si uvedomil  bod zlomu v mojom vernom nasledovaní tejto značky. Ide o to, že od akejkoľvek kúpy XRAY podvozku ma aktuálne odrádza len výrobcova ľahostajnosť a ignorácia trhu v SK a vôbec nie cena alebo kvalita výrobku. Keďže je fabrika pána Hudyho priamo v SK, od kúpy prvého podvozku som očakával, že komunikácia a dostupnosť dielov nebude problém alebo skôr o čosi lepšia ako všade inde. Ešte pred pár rokmi, situácia bola mierna (rozumej nie ideálna), ale dalo sa stým žiť. Avšak aktuálne je výrobcov support v SK a záujem o potencionálnych, aktívnych distribútorov a nakoniec aj predajov na bode 0. Nebudem zachádzať do úplných detailov, ale už som unavený zo zháňania dielov napr. od rakúskeho distribútora, ktorý si nastavil „business fail“ podmienky a premrštené ceny za poštovné alebo všeobecne nakupovať od distribútorov v okolitých krajinách s nepredvídateľnou, dynamickou dostupnosťou dielov.

Vnímam že článok začína byť prudko mimo balans nadpisu a ide iným smerom ako bol zámer … ale čím viac sa nad tým zamýšľam, tým viac sa vynárajú ďalšie otázky a myšlienky nad dôvodmi prečo by som mal dať „kopačky“ XRAY podvozkom zo svojej garáže.

Som vlastníkom (okrem ostatných) štyroch offroad podvozkov od XRAY a v štatistikách predajov historicky patrím do skupiny kupujúcich v USA,CZ, A,  alebo inde v Európe … ale za to kde som nakupoval nemôžem, stratégia výrobcu ma donútila využívať  často „bohužiaľ“ zdroje mimo môjho najbližšieho trhu. A potom vraj, že u nás nie je záujem. Hm … Vnímam že aj RC trh sa za posledný rok veľmi zmenil a či už nová konkurencia alebo stálice renomovaných značiek sa snažia prilákať a získať nové ovečky. Na pretekoch mám možnosť vidieť ako aj vyskúšať si mnoho značiek a samozrejme padne reč aj na dostupnosť náhr. dielov. resp. distribútorov. Tiež osobne pár distribútorov poznám, okrem toho väčšina z tých menších aj aktívne jazdí rôzne kategórie a preto sa ich snažím podporovať ak majú to čo potrebujem k dispozícii. Avšak už sa nečudujem ak niektorý z nich zrazu zmení tričko preferovanej značky, či už z dôvodu nárokov užívateľa alebo podmienok stanovených výrobcom ako aj schopnosťou dodávať náhr. diely. Zaráža ma ale fakt, že napr. dostupnosť dielov iných výrobcov oproti XRAY je rovnaká alebo aj menej problematická a skôr by som to nazval až viac  „user-friendly“ a to nemajú ani fabriku v SK či EU. Tak čo mi ponúka XRAY iné alebo lepšie aby som ho preferoval ako iný výrobca napr. MUGEN SEIKI, LOSI/TLR, TEAM ASSOCIATED, KYOSHO a ost .. ??? Nič a zároveň všetko –  lebo dostupnosť náhr. dielov je ich silnejšou doménou, viem si ich aktuálne zohnať rýchlejšie ako na XRAY a to ma štve.

Z môjho pohľadu chcem investovať peniaze do spoľahlivého podvozku, (kto sa venuje rc nielen na hobby úrovni, vie že investícia do renomovaných značiek je nevyhnutná a aj z pohľadu prevádzky profi podvozku určite finančne menej zaťažujúca) . Pri high-end cenách pro-kitov sa dostanem na značky, ktoré zrátam na jednej ruke. Pri takýchto radikálnych investíciách je už 100E nerozhodujúcim faktorom v rozdieloch cien medzi podvozkami. Pri užšom výbere je na mieste prehodnotiť aj dostupnosť dielov na trhu kde sa nachádzate resp. na trhoch ktoré sú Vám dostupné a v ktorých sa viete orientovať/pohybovať. Každý si vie predstaviť jednoduchú rovnicu že ak aktívne jazdím, aktívne aj opotrebujem podvozok/zky a potrebujem mať k dispozícii podporu. Myslím si, že nie je správne ak sa nachádzam v malej krajine, ktorú zdieľam s výrobcom ale musím si náhr. diely nakupovať cez obchody v USA, alebo vo zvyšku EU ako nakupovať ich u lokálnych predajcov? To je tak ťažké nájsť nefunkčný článok distribúcie alebo to mám chápať ako stratégiu?

Dostávajú sa mi pod kožu iné značky cez predajcov svojím prístupom a snahou mať dobré zázemie na každom trhu. Je doba keď sa treba venovať aj tým verným konzumentom a odlíšiť sa od iných, teraz už len ďalší kvalitný podvozok nestačí. Nezaujímam sa o predaj a podporu  v iných krajinách sveta alebo EU, ja som tiež v EU, v únii s ktorej názvom sa XRAY pýši na každom marketingovom obrázku. Investoval som do toho nemalé peniaze a možno aj viac ako priemerný RC konzument z iných kútov svetadielov, zaslúžim si rovnakú podporu. Škoda že nám to akosi v modeli výrobca-zákazník neklape, a už vôbec, nemal by som zajačie úmysly, ak by to fungovalo resp. ak by to výrobca chápal.

… doteraz som nezištne preferoval moju obľúbenú značku ale zrejme je už čas odložiť do skrine tričko, mikinu a šiltovku s nápisom XRAY.

Ospravedlňujem sa všetkým, ktorí to čítali až do konca a že som článok nerozdelil na dva samostatné príspevky, uvedomujem si nevyváženosť tohto príspevku ale rozdeľovať to asi nemá význam.

Paz

newspaper templates - theme rewards